Książki Bajkowozu

Sznurkowa historia »

Bajka

Sznurkowa historia Bajka

Niezwykłe przygody zwykłego sznurka... Co można zrobić ze starym sznurkiem znalezionym przypadkiem na dnie szuflady? Można potraktować go jak śmieć i wyrzucić do kosza. Ale można też zwinąć w kłębek i dać kotu do zabawy. Albo upleść z niego bransoletkę. Lub zrobić skakankę. A może perukę czy zakładkę do książki? Można też pomyśleć, skąd się wziął w tej szufladzie i… napisać o nim książkę.

„Sznurkowa historia” to refleksyjna opowieść o zmiennych kolejach losu zwykłego szarego sznurka, który pewnego dnia kupiła w sklepie papierniczym Marianna. Dziewczynka obwiązała nim paczkę i wysłała w podróż do dziadka do Dalekiego Kraju…

 

 

Bzyk-Brzęk »

Bajka

Bzyk-Brzęk Bajka

Bzyk Brzęk to… wszędobylska muchówka. Pewnego dnia spotyka on nadzwyczaj elegancką muchę, Rączycę Czarnonogą, która bardzo zmieni jego życie - już jako przyszywana ciotka. Ich wspólne zabawy, codzienne radości i smutki („bo są takie dni, kiedy naprawdę ciężko jest być muchą”), a przede wszystkim wciąż nowi, zadziwiający czytelnika (a często i samych bohaterów) znajomi (jak bezdomny ślimak Anatol, wegetarianin superpająk Józef, biedronka Teoś czy pasikonik Hop-Skok) i ich niebywałe historie nie pozwalają oderwać się od lektury. Książka rozśmiesza, rozczula, uczy, wychowuje i wciąż na nowo zaskakuje.
„Bzyk Brzęk” był nominowany w konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą.

„Przecinek i kropka” 2011. W 2012 roku książka została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. 

 

 

Siedmiu wspaniałych »

Bajka

Siedmiu wspaniałych Bajka

Nasze dzieci mają dzisiaj o wiele więcej zabawek niż my w ich wieku, ale czy mniej problemów? W tych pełnych humoru bajkach z łatwością odnajdziemy ślady baśni klasycznych, ale również - jakże bliską nam rzeczywistość. Rozwód u państwa Żabickich; wredny wilk z VI B prześladujący ufnych pierwszaków; presja pięknego wyglądu, która pyzatej królewnie odbiera radość życia; sławna dzięki mediom, choć samotna Roszpunka; trzy świnki-akwizytorki, wymuszające na zagubionym wilku zupełnie mu niepotrzebne potrzeby; mama w roli Kopciuszka. Skąd my to znamy…?

Mówiąc o współczesnych problemach, historie te opowiadają jednocześnie o potrzebie akceptacji i miłości, która jest niezmienna od wieków. Czasy się zmieniają, bajki się zmieniają, a tęsknota za byciem kochanym – nie. Te bajki dodają otuchy, uczą prawdziwych wartości i rozwijają inteligencję emocjonalną. 

 

Wścibscy »

Bajka

Wścibscy Bajka

Dorota Gellner nie ma sobie równych w wymyślaniu nietuzinkowych bohaterów, których zabawne perypetie opisuje znakomitą, wpadającą w ucho rymowaną prozą. Historyjki o wścibskich: niani, dziadku, babci, wnuczce, wnuczku, ciotce i kuzynie, a także o psie, kocie i myszy, i tym razem nie zawiodą małych i dużych czytelników: „Wścibscy wszędzie nos wtykają! Podsłuchiwać uwielbiają! Aż na uszach mają dreszcze! Wciąż chcą coś usłyszeć jeszcze! Wścibscy wszystkich podglądają! Z każdej strony oczy mają! Wyskakują spod poduszek, ze słoików, z rondli, z puszek! Są koło nas! Zawsze blisko! Wścibscy pragną wiedzieć wszystko!”. Z tej nieposkromionej ciekawości wyniknie oczywiście niejedna heca...

 

Niebieska Niedźwidzica »

Bajka

Niebieska Niedźwidzica Bajka

W Niedźwiedziej Dolinie, wśród niedźwiedzi białych, czarnych, szarych i brązowych przychodzi na świat niebieska niedźwiedzica. Jej odmienność drażni mieszkańców, szczególnie gdy okazuje się, że jest zdolniejsza od innych niedźwiedziątek. Niebieska Azul staje się więc coraz bardziej samotna. Aż któregoś dnia zmartwieni jej smutkiem rodzice postanawiają przenieść się do krainy, gdzie każdy może być taki, jaki jest. Tymczasem opuszczona przez Azul dolina traci kolory i robi się coraz bardziej ponura…
Jak zakończy się ta historia? Czy Król Niedźwiedzi, który niegdyś odrzucił niebieską niedźwiedzicę, zdoła nakłonić rodzinę Azul do powrotu?
Piękna bajka o tolerancji, nietolerancji i złych skutkach pochopnych decyzji.

 

 

Julek i Julka »

Hokus-Pokus

Julek i Julka Hokus-Pokus

Annie M.G. Schmidt napisała pięć książeczek o przygodach Julka i Julki. Dowcipne i zrozumiałe dla małych dzieci opowiadanka należą do klasyki literatury dziecięcej (sprzedano ponad milion egzemplarzy holenderskiego wydania). Annie M.G. Schmidt (1911-1995) w 1988 roku otrzymała z rąk Astrid Lindgren najważniejszą nagrodę literatury dziecięcej - Nagrodę Hansa Christiana Andersena.

Julek i Julka" to szereg zabawnych, prościutkich opowiadań o dwójce dzieci mieszkających w sąsiedztwie. Bohaterowie mają po pięć lat i dla takich właśnie czytelników przeznaczona jest książka (ja mam znacznie więcej, a mimo to uwielbiam tę parę). Annie M.G. Schmidt z rozmysłem posłużyła się językiem pięciolatka, w opowiadaniach dużo jest króciutkich, dziecięcych dialogów.

 

Jestem super Mateuszek »

Nasza Księgarnia

Jestem super Mateuszek Nasza Księgarnia

Dowcipnie zilustrowane opowiadania o niesfornym Mateuszku i jego zabawnych perypetiach w domu i szkole składają się na serię a trakcyjnych książek dla czytelników w każdym wieku.

Żegnaj, panie Muffinie! »

EneDueRabe

Żegnaj, panie Muffinie! EneDueRabe

Żegnaj Panie Muffinie!" to łagodna, przyjaźnie opowiedziana historia o starości, przemijaniu, życiu i odchodzeniu. Książka, która śmierć traktuje jako naturalną część naszego życia, pozwala rozpocząć dialog z dzieckiem na jeden z najtrudniejszych tematów.

Piękne pastelowe ilustracje czołowej szwedzkiej ilustratorki przemawiają własnym językiem wzbogacając przeżycia związane z odbiorem lektury.

Żegnaj, Panie Muffinie!" uhonorowana została najwyższym szwedzkim wyróżnieniem literackim Nagrodą Augusta. Jury swą decyzję umotywowało: „Ciepło, z nostalgią i szacunkiem opowiada Ulf Nilsson i Anna-Clara Tidholm o życiu i śmierci, i o tym, że o smutku można rozmawiać”.

 

 

Mały duszek wierciuszek »

EneDueRabe

Mały duszek wierciuszek EneDueRabe

„I właśnie przez Duszka-śmierdziuszka-wierciuszka-pierdziuszka wydarzyła się cała ta historia. Chociaż odrobinę winna była też Mizi, młodsza siostra Josziego. Bo często nazywała Josziego cykorem. To prawda, że Joszi był dosyć strachliwy(…).
– Mizi wcale nie chce ci dokuczać, po prostu niczego się nie boi – pocieszała Josziego mama, gdy siostra znowu nazwała go cykorem. Dlatego Joszi pomyślał sobie kiedyś: Już ja jej pokażę, co to znaczy naprawdę się bać!. "

Mały Duszek Wierciuszek" to niezwykła  książka o miłości i przyjaźni, o strachu i odwadze, o rywalizacji między rodzeństwem, o duchach i czarodziejskim haśle, które uruchomiło ciąg tajemniczych wydarzeń. 

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników duchów z instrukcją jak zrobić strasznego Duszka Wierciuszka

 

 

Kamyki Astona »

EneDueRabe

Kamyki Astona EneDueRabe Lotta Geffenblad

Pewnego dnia w drodze  do domu mały szczeniak Aston znajduje… kamienie. Obserwuje je uważnie i dochodzi do wniosku, że musi być im źle. Martwi się o kamyki, myśli, że zapewne jest im zimno na deszczu i śniegu, że są samotne, zmarznięte, smutne. Zabiera je do domu. 

Aston opiekuje się nimi, kąpie je, otula kołderkami, dotrzymuje im towarzystwa. Teraz kamienie są bezpieczne w swoim własnym łóżku. Każdego dnia Aston znajduje nowe kamienie, niektóre są duże, niektóre małe, ale  każdy kamień potrzebuje opieki… W domu zaczyna robić się tłoczno…  A gdy nadchodzi lato…

KAMYKI ASTONA to ujmująca opowieść o miłości, empatii i życzliwości. Wspaniały tekst  i  wyjątkowe ilustracje Lotty Geffenblad tworzą poruszającą historię, w której zarówno duzi, jak i mali odnajdą cześć siebie. 

Doskonały fundament zajęć czy warsztatów dla dzieci - wystarczy garść kamyków i dwie garście wyobraźni!!!

 

Inne życie »

EneDueRabe

Inne życie EneDueRabe

Mała dziewczynka budzi się pewnego ranka cała zielona, zielona z… zazdrości! Od jakiegoś czasu nie daje jej spokoju to, co dzieje się w życiu jej najlepszego kolegi - Mateusza.

Mateusz ma wszystko – dom pełen ładnych mebli ze ślicznymi, różowymi ozdobami, mamę, która chodzi w butach na obcasach, no i czekolady - tyle, ile tylko zapragnie. Pewnego dnia dziewczynka zamienia się z chłopcem na domy. Jej życie staje się INNE…

Inne życie" to znakomicie, ze szwedzką  lekkością i dużą dawką humoru, opowiedziana historia o uczuciu znanym każdemu - zazdrości.

 

 

Czarne życie »

EneDueRabe

Czarne życie EneDueRabe

Pewnego dnia dziadek znalazł w piwnicy nieżywą mysz. Z pudełka na zapałki zrobiliśmy trumnę, a ja pomalowałam elegancki kamień nagrobny.
Zaprosiłam wszystkich na pogrzeb – Emmę, Mateusza, mamę, tatę, babcię i dziadka. Było wspaniale, ale mi i tak zrobiło się smutno. Jak strasznie jest umierać, pomyślałam.
– Wiesz – powiedział dziadek. – Niektórzy wierzą, że po śmierci idziemy do nieba albo rodzimy się na nowo. Jako inni ludzie. Lub jako zwierzęta.
– No to ja chcę być dzikim koniem w Mongolii – odpowiedziałam.