Książki Bajkowozu

Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – co było potem? »

EneDueRabe

Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – co było potem? EneDueRabe

Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – „Co było potem?” Tove Jansson to historia powrotu Muminka z mleczarni z bańką mleka dla mamy. Krótka wyprawa zamienia się w trzymającą w napięciu przygodę. Zaginiona Mała Mi, zrozpaczona Mimbla, iskrzące Hatifnaty, Filifionka, Paszczak – to tylko niektórzy bohaterowie czarującego Świata Muminków, których spotyka podczas swej wyprawy Muminek. Co przeżyją razem? Co stanie się z mlekiem? Podążaj za przygodami Muminka i zgadnij CO BYŁO POTEM?

„Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – co było potem?” to wyjątkowa książka obrazkowa Tove Jansson.  Dzięki specjalnie zaprojektowanym wycięciom i dziurkom autorka stworzyła efekt wielowarstwowości odsłaniając na każdej stronie skrawek tajemnicy następnych wydarzeń. Wyraziste kolory, osobliwe postaci, ekspresywne wariacje czcionki (kaligrafowana czcionka!) tworzą z książki przyjazną dziecku całość odzwierciadlającą niesamowitą i przepiękną wizję.

 

 

Różowe życie »

EneDueRabe

Różowe życie EneDueRabe

W życiu każdej dziewczynki musi przyjść taki czas. Czas marzeń o różowym. Pewnego dnia dziewczynka budzi się przekonana, że najpiękniejsze ubranie ma kolor różowy, spinki dodające urody błyszczą różem, a różowy pałac dla lalek jest wytworem magicznym, acz pożądanym. Co jednak jeśli w garderobie dziewczynka nie ma nic różowego, a i pokój pozbawiony jest akcentów kolorystycznych tej najpiękniejszej z barw?

Taki oto problem dotyka bohaterkę książki Amandy Eriksson. Na szczęście dziewczynka ma dziadka, który jest najlepszym dziadkiem na świecie. Wie on bowiem, że marzeniem dziewczynek jest bycie księżniczką, a księżniczka musi mieć dużo różowego wokół siebie. Przybywając na odsiecz wnuczce dziadek zabiera ze sobą różne materiały we właściwej barwie, barwniki, tasiemki i maszynę do szycia.

 

 

Wesoły Ryjek »

Media Rodzina

Wesoły Ryjek Media Rodzina

Opowiadanka o Wesołym Ryjku, który ma mamę, tatę, żółwia przytulankę, ogonek, no i ryjek - wesoły. Autor Pana Kuleczki do spółki z autorką zabawnych ilustracji Agnieszką Żelewską stworzyli pełną uroku i humoru książeczkę o perypetiach niezwyczajnego bohatera - niezwyczajnego choćby z powodu imienia i tego, co mu się przydarza.

Wesoły Ryjek odkrywa świat i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy - jak to się dzieje, że zegar chodzi, co tak naprawdę stuka za oknem, jak się buduje szałas, jak się kończą podróże w nieznane, co tak naprawdę można ulepić z plasteliny... Z pewnością każdy przedszkolak chętnie zaprzyjaźni się z Wesołym Ryjkiem!

 

Mój przyjaciel Szymon »

Kitty Crowther

Mój przyjaciel Szymon Kitty Crowther EneDueRabe

Pewnego dnia kos Tymon decyduje się opuścić swój przytulny, leśny dom i udać  na poszukiwanie przygód. Od zawsze chciał zobaczyć morze. Podczas swej podróży poznaje mewę o imieniu Szymon. Ptaki zaprzyjaźniają się. Szymek  zaprasza Tymka do swojego domu, pokazując cuda nadmorskiej miejscowości. Niestety, inne mewy nie są już tak gościnne.  Mimo wysiłków Szymona, inni mieszkańcy nie chcą zobaczyć w Tymonie nic poza elementami różniącymi kosa od pozostałych mew. Aż do momentu, gdy okazuje się, że…

Mój przyjaciel Szymon" to wyjątkowa książka o sile przyjaźni, znaczeniu wspólnych pasji a jednocześnie zaletach różnorodności, odmienności. Opowieść o trudach tolerancji, akceptacji.

Mimo, iż Kitty Crowther w swej autorskiej książce porusza tak ważne tematy, czyni to z niezwykłą lekkością, prostotą języka, bez zbędnego moralizatorstwa. A jej akwarelowe ilustracje zachwycają wzmacniając przekaz opowieści.

 

 

Grzeczna »

EneDueRabe

Grzeczna EneDueRabe

Mała Lusia jest tak grzeczna, tak grzeczna. Tak grzeczna, że aż pewnego dnia znika.

Grzeczna" to kolejna książka mistrzowskiej pary Gro Dahle i Sveina Nyhusa. Opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ nie wolno jej, albo nie ma odwagi, robić nic innego niż to, o co jest proszona. A prosi się ją by była grzeczna, pilna, śliczna i czyściutka. Czy będąc grzeczną uda się Lusi znaleźć drogę do siebie samej?

Grzeczna" to poetycka, skłaniająca do refleksji, książka, którą łatwo zrozumieją małe dzieci wcielając się w postać Lusi, a starsze dzieci i dorośli dostrzegą symbolikę i przesłanie w tekście. Dahle wyczarowuje opowieść sugestywnym rytmem i poetyckimi obrazami, tworzy wyjątkowy nastrój za pomocą codziennych, rozpoznawalnych słów. Obrazy w książce jeszcze bardziej przemawiają, niż słowa. Ilustrator Svein Nyhus rysuje miękko i słodko, dziko i mocno. Podwójny efekt jest silny - i oryginalny."Grzeczna" to ważna książka. Jest poza tym piękna i zabawna!

Książka otrzymała nagrodę Brage w 2002 r. za najlepszą książkę dziecięcą.

Co za szczęście! Co za pech! »

EneDueRabe

Co za szczęście! Co za pech! EneDueRabe

Amanda miała mnóstwo szczęścia czy też ogromnego pecha? Przewrotna opowieść o tym, co się nie wydarzyło. 

Bardzo pomysłowa konstrukcja książki, zabawny tekst szwedzkiego autora Thomasa Hallinga i znakomite ilustracje Evy Eriksson tworzą niezwykłą historię o zwykłym dniu małej dziewczynki. Czy na pewno zwykłym? Co za szczęście! Co za pech!" to zaproszenie do rozmowy o rozumieniu i spostrzeganiu szczęścia. 

NAJLEPSZA KSIĄŻKA DZIECIĘCA 2010 - Gran Prix w konkursie Empiku Przecinek i kropka".

 

 

Mysi domek »

Media Rodzina

Mysi domek Media Rodzina

Mysi domek to projekt Kariny Schaapman, która zbudowała go jako tło dla tej książeczki. Mysi domek powstał z kartonowych pudeł i papieru mâché. Do wykonania wnętrz Karina wykorzystała autentyczne tkaniny z lat 50., 60., i 70. XX wieku oraz przeróżne materiały.
Mysi Domek można oglądać od frontu, tyłu i z boku, a liczy on przeszło setkę pokoików, przejść, zakamarków wyposażonych w mnóstwo potrzebnych sprzętów. Myszy, które go zamieszkują, zostały zaprojektowane i wykonane przez Karinę.
W trakcie budowy poszczególnych pokoików w głowie Kariny powstawały historyjki do tej książki, z Samem i Julią w rolach głównych.

Billy jest zły »

EneDueRabe

Billy jest zły EneDueRabe

Zazwyczaj Billy jest najlepszym kolegą, jakiego można sobie wyobrazić! Zwykle Billy budzi się zadowolony. Ale dzisiaj wszystko jest nie tak. Za oknem leje, a uśmiechnięty Miś wydaje mu się okropnie irytujący. Billy czuje, jak wzbiera w nim nieznane uczucie, chce krzyczeć, wykrzyczeć coś naprawdę niemiłego! Dziś Billy jest naprawdę zły... Co z tego wyniknie?

„Billy jest zły” to pierwsza, wydana w Polsce książka z całej serii o Billym i jego przyjaciołach. Znakomicie zilustrowana przez Mati Leppa opowieść o małych wielkich sprawach, które dzieją się w życiu sympatycznego chłopca. Billy stał się ulubieńcem Czytelników w Szwecji. W Polsce nominowana do nagrody Najlepsza Książka Roku 2009 w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka". Wolą Czytelników Billy zajął II miejsce!