Książki Bajkowozu

Żegnaj, panie Muffinie! »

EneDueRabe

Żegnaj, panie Muffinie! EneDueRabe

Żegnaj Panie Muffinie!" to łagodna, przyjaźnie opowiedziana historia o starości, przemijaniu, życiu i odchodzeniu. Książka, która śmierć traktuje jako naturalną część naszego życia, pozwala rozpocząć dialog z dzieckiem na jeden z najtrudniejszych tematów.

Piękne pastelowe ilustracje czołowej szwedzkiej ilustratorki przemawiają własnym językiem wzbogacając przeżycia związane z odbiorem lektury.

Żegnaj, Panie Muffinie!" uhonorowana została najwyższym szwedzkim wyróżnieniem literackim Nagrodą Augusta. Jury swą decyzję umotywowało: „Ciepło, z nostalgią i szacunkiem opowiada Ulf Nilsson i Anna-Clara Tidholm o życiu i śmierci, i o tym, że o smutku można rozmawiać”.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

 

Mały duszek wierciuszek »

EneDueRabe

Mały duszek wierciuszek EneDueRabe

„I właśnie przez Duszka-śmierdziuszka-wierciuszka-pierdziuszka wydarzyła się cała ta historia. Chociaż odrobinę winna była też Mizi, młodsza siostra Josziego. Bo często nazywała Josziego cykorem. To prawda, że Joszi był dosyć strachliwy(…).
– Mizi wcale nie chce ci dokuczać, po prostu niczego się nie boi – pocieszała Josziego mama, gdy siostra znowu nazwała go cykorem. Dlatego Joszi pomyślał sobie kiedyś: Już ja jej pokażę, co to znaczy naprawdę się bać!. "

Mały Duszek Wierciuszek" to niezwykła  książka o miłości i przyjaźni, o strachu i odwadze, o rywalizacji między rodzeństwem, o duchach i czarodziejskim haśle, które uruchomiło ciąg tajemniczych wydarzeń. 

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników duchów z instrukcją jak zrobić strasznego Duszka Wierciuszka.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

 

Kamyki Astona »

EneDueRabe

Kamyki Astona EneDueRabe Lotta Geffenblad

Pewnego dnia w drodze  do domu mały szczeniak Aston znajduje… kamienie. Obserwuje je uważnie i dochodzi do wniosku, że musi być im źle. Martwi się o kamyki, myśli, że zapewne jest im zimno na deszczu i śniegu, że są samotne, zmarznięte, smutne. Zabiera je do domu. 

Aston opiekuje się nimi, kąpie je, otula kołderkami, dotrzymuje im towarzystwa. Teraz kamienie są bezpieczne w swoim własnym łóżku. Każdego dnia Aston znajduje nowe kamienie, niektóre są duże, niektóre małe, ale  każdy kamień potrzebuje opieki… W domu zaczyna robić się tłoczno…  A gdy nadchodzi lato…

KAMYKI ASTONA to ujmująca opowieść o miłości, empatii i życzliwości. Wspaniały tekst  i  wyjątkowe ilustracje Lotty Geffenblad tworzą poruszającą historię, w której zarówno duzi, jak i mali odnajdą cześć siebie. 

Doskonały fundament zajęć czy warsztatów dla dzieci - wystarczy garść kamyków i dwie garście wyobraźni!!!

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

Inne życie »

EneDueRabe

Inne życie EneDueRabe Amanda Eriksson

Mała dziewczynka budzi się pewnego ranka cała zielona, zielona z… zazdrości! Od jakiegoś czasu nie daje jej spokoju to, co dzieje się w życiu jej najlepszego kolegi - Mateusza.

Mateusz ma wszystko – dom pełen ładnych mebli ze ślicznymi, różowymi ozdobami, mamę, która chodzi w butach na obcasach, no i czekolady - tyle, ile tylko zapragnie. Pewnego dnia dziewczynka zamienia się z chłopcem na domy. Jej życie staje się INNE…

Inne życie" to znakomicie, ze szwedzką  lekkością i dużą dawką humoru, opowiedziana historia o uczuciu znanym każdemu - zazdrości.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

 

Czarne życie »

EneDueRabe

Czarne życie EneDueRabe Amanda Eriksson

Pewnego dnia dziadek znalazł w piwnicy nieżywą mysz. Z pudełka na zapałki zrobiliśmy trumnę, a ja pomalowałam elegancki kamień nagrobny.
Zaprosiłam wszystkich na pogrzeb – Emmę, Mateusza, mamę, tatę, babcię i dziadka. Było wspaniale, ale mi i tak zrobiło się smutno. Jak strasznie jest umierać, pomyślałam.
– Wiesz – powiedział dziadek. – Niektórzy wierzą, że po śmierci idziemy do nieba albo rodzimy się na nowo. Jako inni ludzie. Lub jako zwierzęta.
– No to ja chcę być dzikim koniem w Mongolii – odpowiedziałam.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

 

Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – co było potem? »

EneDueRabe

Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – co było potem? EneDueRabe

Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – „Co było potem?” Tove Jansson to historia powrotu Muminka z mleczarni z bańką mleka dla mamy. Krótka wyprawa zamienia się w trzymającą w napięciu przygodę. Zaginiona Mała Mi, zrozpaczona Mimbla, iskrzące Hatifnaty, Filifionka, Paszczak – to tylko niektórzy bohaterowie czarującego Świata Muminków, których spotyka podczas swej wyprawy Muminek. Co przeżyją razem? Co stanie się z mlekiem? Podążaj za przygodami Muminka i zgadnij CO BYŁO POTEM?

„Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – co było potem?” to wyjątkowa książka obrazkowa Tove Jansson.  Dzięki specjalnie zaprojektowanym wycięciom i dziurkom autorka stworzyła efekt wielowarstwowości odsłaniając na każdej stronie skrawek tajemnicy następnych wydarzeń. Wyraziste kolory, osobliwe postaci, ekspresywne wariacje czcionki (kaligrafowana czcionka!) tworzą z książki przyjazną dziecku całość odzwierciadlającą niesamowitą i przepiękną wizję.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

 

Różowe życie »

EneDueRabe

Różowe życie EneDueRabe

W życiu każdej dziewczynki musi przyjść taki czas. Czas marzeń o różowym. Pewnego dnia dziewczynka budzi się przekonana, że najpiękniejsze ubranie ma kolor różowy, spinki dodające urody błyszczą różem, a różowy pałac dla lalek jest wytworem magicznym, acz pożądanym. Co jednak jeśli w garderobie dziewczynka nie ma nic różowego, a i pokój pozbawiony jest akcentów kolorystycznych tej najpiękniejszej z barw?

Taki oto problem dotyka bohaterkę książki Amandy Eriksson. Na szczęście dziewczynka ma dziadka, który jest najlepszym dziadkiem na świecie. Wie on bowiem, że marzeniem dziewczynek jest bycie księżniczką, a księżniczka musi mieć dużo różowego wokół siebie. Przybywając na odsiecz wnuczce dziadek zabiera ze sobą różne materiały we właściwej barwie, barwniki, tasiemki i maszynę do szycia.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

Wesoły Ryjek »

Media Rodzina

Wesoły Ryjek Media Rodzina

Opowiadanka o Wesołym Ryjku, który ma mamę, tatę, żółwia przytulankę, ogonek, no i ryjek - wesoły. Autor Pana Kuleczki do spółki z autorką zabawnych ilustracji Agnieszką Żelewską stworzyli pełną uroku i humoru książeczkę o perypetiach niezwyczajnego bohatera - niezwyczajnego choćby z powodu imienia i tego, co mu się przydarza.

Wesoły Ryjek odkrywa świat i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy - jak to się dzieje, że zegar chodzi, co tak naprawdę stuka za oknem, jak się buduje szałas, jak się kończą podróże w nieznane, co tak naprawdę można ulepić z plasteliny... Z pewnością każdy przedszkolak chętnie zaprzyjaźni się z Wesołym Ryjkiem!

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

Mój przyjaciel Szymon »

Kitty Crowther

Mój przyjaciel Szymon Kitty Crowther EneDueRabe

Pewnego dnia kos Tymon decyduje się opuścić swój przytulny, leśny dom i udać  na poszukiwanie przygód. Od zawsze chciał zobaczyć morze. Podczas swej podróży poznaje mewę o imieniu Szymon. Ptaki zaprzyjaźniają się. Szymek  zaprasza Tymka do swojego domu, pokazując cuda nadmorskiej miejscowości. Niestety, inne mewy nie są już tak gościnne.  Mimo wysiłków Szymona, inni mieszkańcy nie chcą zobaczyć w Tymonie nic poza elementami różniącymi kosa od pozostałych mew. Aż do momentu, gdy okazuje się, że…

Mój przyjaciel Szymon" to wyjątkowa książka o sile przyjaźni, znaczeniu wspólnych pasji a jednocześnie zaletach różnorodności, odmienności. Opowieść o trudach tolerancji, akceptacji.

Mimo, iż Kitty Crowther w swej autorskiej książce porusza tak ważne tematy, czyni to z niezwykłą lekkością, prostotą języka, bez zbędnego moralizatorstwa. A jej akwarelowe ilustracje zachwycają wzmacniając przekaz opowieści.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

 

Grzeczna »

EneDueRabe

Grzeczna EneDueRabe Gro Dahle

Mała Lusia jest tak grzeczna, tak grzeczna. Tak grzeczna, że aż pewnego dnia znika.

Grzeczna" to kolejna książka mistrzowskiej pary Gro Dahle i Sveina Nyhusa. Opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ nie wolno jej, albo nie ma odwagi, robić nic innego niż to, o co jest proszona. A prosi się ją by była grzeczna, pilna, śliczna i czyściutka. Czy będąc grzeczną uda się Lusi znaleźć drogę do siebie samej?

Grzeczna" to poetycka, skłaniająca do refleksji, książka, którą łatwo zrozumieją małe dzieci wcielając się w postać Lusi, a starsze dzieci i dorośli dostrzegą symbolikę i przesłanie w tekście. Dahle wyczarowuje opowieść sugestywnym rytmem i poetyckimi obrazami, tworzy wyjątkowy nastrój za pomocą codziennych, rozpoznawalnych słów. Obrazy w książce jeszcze bardziej przemawiają, niż słowa. Ilustrator Svein Nyhus rysuje miękko i słodko, dziko i mocno. Podwójny efekt jest silny - i oryginalny."Grzeczna" to ważna książka. Jest poza tym piękna i zabawna!

Książka otrzymała nagrodę Brage w 2002 r. za najlepszą książkę dziecięcą.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

Co za szczęście! Co za pech! »

EneDueRabe

Co za szczęście! Co za pech! EneDueRabe

Amanda miała mnóstwo szczęścia czy też ogromnego pecha? Przewrotna opowieść o tym, co się nie wydarzyło. 

Bardzo pomysłowa konstrukcja książki, zabawny tekst szwedzkiego autora Thomasa Hallinga i znakomite ilustracje Evy Eriksson tworzą niezwykłą historię o zwykłym dniu małej dziewczynki. Czy na pewno zwykłym? Co za szczęście! Co za pech!" to zaproszenie do rozmowy o rozumieniu i spostrzeganiu szczęścia. 

NAJLEPSZA KSIĄŻKA DZIECIĘCA 2010 - Gran Prix w konkursie Empiku Przecinek i kropka".

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka

 

 

 

Mysi domek - Sam i Julia »

Media Rodzina

Mysi domek - Sam i Julia Media Rodzina

Mysi domek to projekt Kariny Schaapman, która zbudowała go jako tło dla tej książeczki. Mysi domek powstał z kartonowych pudeł i papieru mâché. Do wykonania wnętrz Karina wykorzystała autentyczne tkaniny z lat 50., 60., i 70. XX wieku oraz przeróżne materiały.
Mysi Domek można oglądać od frontu, tyłu i z boku, a liczy on przeszło setkę pokoików, przejść, zakamarków wyposażonych w mnóstwo potrzebnych sprzętów. Myszy, które go zamieszkują, zostały zaprojektowane i wykonane przez Karinę.
W trakcie budowy poszczególnych pokoików w głowie Kariny powstawały historyjki do tej książki, z Samem i Julią w rolach głównych.

Oddział Bajka gorąco poleca!!!

https://www.facebook.com/oddzialbajka